PRÍMES BYLÍN

Špeciálna prímes bylín, ktorá je primiešaná v malom pomere do 100% Arabiky hrá v káve Cafézia veľkú rolu. Vplyvom alkaloidov upravuje pH varenej kávy, čím znižuje jej aciditu, vďaka čomu káva Cafézia organizmus neprekysľuje.

LIPKAVEC
Lipkavec pravý (Gallium verum) je ročná trvácna bylina z čeľade marenovitých.
Pôvodom zo Severnej Ameriky a Euroázie.

 

 

 

 

 

 

Použitie a pozitívny vplyv na ľudské zdravie:
Charakteristickou vlastnosťou lipkavca je mierny močopudný účinok, s vplyvom na čistenie krvi a lymfatického systému.
Tejto byline sa preto pripisuje detoxikačný účinok na ľudský organizmus s benefičnými prejavmi na koži, močových cestách a lymfatických uzlinách. Bylinkári ju aplikujú na znižovanie krvného tlaku a teploty tela. Lipkavec zmierňuje zápaly tonzíl, pečene, vaječníkov, potláča artritické bolesti. Stimuluje metabolizmus pečene, podporuje trávenie a vstrebávanie živín.

 

hyssopYZOP
Yzop (Hyssopus Officinalis) predstavuje 10 – 12 druhov bylín veľmi podobných z čeľade hluchavkovitých.
Pôvodom z oblasti medzi východným Stredomorím a centrálnou Áziou.

 

 

 

 

 


Použitie a pozitívny vplyv na ľudské zdravie:

Silný odvar z listov a kvetov yzopu sa aplikuje pri zahlienení priedušiek, nosa a hrdla, na zmiernenie zápalu horných dýchacích ciest. Zvonku sa zvykne aplikovať na jazvy, na zmiernenie opuchu a sčervenania. Esenciálny yzopový olej zvyšuje mentálnu koncentráciu a pôsobí ako nervové tonikum, vhodné na podporu liečby nervovej vyčerpanosti, úzkosti a depresie.

 

mate_mit_stangelnYERBA MATÉ 
Yerba maté (Ilex paraquariensis) alebo cezmína paraguajská patrí do čeľade Aquifoliaceae.
Pôvodom zo subtropickej Južnej Ameriky, južného Paraguaja, západného Uruguaja a južnej Brazílie.

 

 

Použitie a pozitívny vplyv na ľudské zdravie:
Yerba maté sa celosvetovo používa na úpravu nadváhy ovplyvňovaním trávenia a zvyšovaním lipolitickej aktivity pri trávení podkožného tuku.
Aplikuje sa tiež pri fyzickej a mentálnej únave, nervových depresiách, reumatických bolestiach, bolestiach hlavy pri prepracovanosti a zvýšenej únave. Obsahuje zvýšené množstvo draslíka, horčíka a mangánu. Zabraňuje tvorbe kyseliny mliečnej a tým aj silnej únave po fyzickej námahe. Zmes alkaloidov v yerba maté má jemnejšie účinky, než väčšina rastlín s kofeínom. Stimuluje hladké svalové tkanivo a svalstvo myokardu. Pravidelní užívatelia yerba maté uvádzajú, že táto bylina neprináša pri stimulujúcich účinkoch následné nežiaduce reakcie organizmu ako úzkosť, búšenie srdca, tiky, riedku stolicu, potenie, pričom tieto symptómy uvádzajú hlavne ľudia pravidelne pijúci kávu s kofeínom.