
Uvažovali ste už o tom, že si doma pripravíte tradičnú tureckú kávu? Nemyslíme toho nášho „turka“, ale ozajstnú orientálnu lahôdku v džezve. Pripravenú tak, ako sa má robiť. Vedzte, že to nie je nič ťažké a nezvládnuteľné.
Dostupné zdroje hovoria o tom, že kávu priniesli do Istanbulu sýrski obchodníci okolo roku 1555 a už v sedemnástom storočí patril turecký spôsob prípravy v tejto krajine medzi mimoriadne zaužívané. Platí to do dnešných dní a ak by vás turecká rodina privítala vo svojom príbytku, pravdepodobne by vás ponúkla práve takto pripraveným nápojom.
Turecká káva je silná a často sa podáva aj s pohárom vody, vďaka ktorému si pred dúškom môžete prečistiť ústnu dutinu a lepšie si vychutnať nasledujúci hlt. Charakteristická je tým, že sa varí spolu s cukrom a cukor sa do nej nepridáva až po tom, ako je hotová. Okrem toho sa zvykne variť aj s kardamómom, teda korením, ktoré je v tejto časti sveta mimoriadne obľúbené. Káve dodá jedinečnú vôňu a bolo by ideálne nezabúdať na neho, ale nie každý ho reálne využíva.
Čo všetko potrebujete na prípravu tureckej kávy?
V prvom rade je veľmi dôležitý mlynček, ktorý dokáže kávu premlieť až takmer na prach. Mletá verzia Cafézie je pre prípravu tureckej kávy stále „hrubá“ a vyžaduje ďalšiu úpravu – takto je to však aj pri iných u nás dostupných typoch káv. Na trhu je však mnoho ručných mlynčekov, ktoré vedia odviesť dobrú prácu.
Kvalitnú tureckú kávu nepripravíte ani bez nádoby zvanej džezva (označovaná aj ako ibrik, v Turecku cezve), ktorá je nutnosťou, ale takisto, ako mlynček, ani ju si u nás nie je problém obstarať. Nuž a okrem toho pochopiteľne potrebujete kávu, vodu, kardamóm a cukor.
Pre prípravu tureckej kávy je najvhodnejšia káva typu Arabica. Ideálna je stredná úroveň praženia (Cafézia je v tomto smere optimálna, odporúčame toto balenie zrnkovej kávy New Orleans), pretože ak sa káva robí zo silne praženého zrna, môže byť až príliš silná.

Ako uvariť tradičnú tureckú kávu?
- na každú pripravovanú porciu nalejte do džezvy šálku vody.
- podľa počtu pripravovaných dávok nápoja zvoľte aj počet čajových lyžičiek na jemno pomletej kávy: ak pripravujete dve šálky, do džezvy dáte dve vrchovato naplnené čajové lyžičky. Množstvo si treba vyladiť podľa vlastnej chuti.
- pridajte cukor; od jednej do troch lyžičiek na dávku kávy, opäť podľa vlastnej chuti.
- pridajte kardamóm (môžete to skúsiť aj so šafránom alebo škoricou). Kávu do tejto fázy nemiešajte.
- zapnite horák a džezvu pomaly ohrievajte, ale pokúste sa o to, aby ste v priebehu celého procesu nedosiahli bod varu, teda 100 stupňov. Dostupné zdroje hovoria, že voda/káva by mala mať v priebehu prípravy od 90 do 95 stupňov.
- po chvíli ohrievania začnite kávu pomaly miešať (niektoré typy prípravy ju miešajú už od úplného začiatku celého procesu, ale v konečnom dôsledku je to o preferencii daného konzumenta). Intenzitu ohrevu zachovajte minimálnu a čakajte až do okamihu, ako sa začne tvoriť pena.
- pena má tendenciu rýchlo stúpať, takže treba byť v strehu a džezvu z horáka zložiť (nie len zmenšiť plameň) – ideálne v okamihu, ak je peny čo najviac, ale ešte nevyvrela von.
- pena sa následne lyžičkou premiestni do pripravených šálok a „upokojená“ káva sa vráti na horák.
- turecká káva sa takto „speňuje“ dvakrát, maximálne trikrát, aj keď ďalšie spenenia sú ťažšie dosiahnuteľné bez toho, aby káva nezačala vrieť.
- pena umiestnená do šálok sa následne zaleje (pomaly a jemne, aby vystúpila na povrch) zvyškom pripravenej kávy a dielo je pripravené na konzumovanie.
- nezabudnite, že turecká káva sa podáva aj s pohárom čistej vody.
Prajeme príjemné vychutnávanie tradičnej tureckej kávy, kávoši!
PS: prikladáme jedno z inštruktážnych videí, ktorých nájdete na YouTube viacero. Postup sa všade mierne odlišuje, takže napokon je to len na vás. Skúste a uvidíte, čo vám bude najviac pasovať.
PS: viac podobných článkov nájdete v našej rubrike BLOG O KÁVE.