Cafézia na potulkách: Autom do Chorvátska (2019)

Pekný výhľad na pobrežie v chorvátskej Crikvenici – priamo z apartmánu Vila Mara.

Ahoj kávičkári,

začala sa letná sezóna. Prichádzala veľmi pomaly a ešte v polovici mája nás kvárili pomerne chladné a upršané dni, v rámci ktorých dobrá káva nepôsobila len v pozícii životabudiča, ale miestami preberala aj rolu vďačného zahrievača.

A potom to prišlo: pochmúrne obdobie vystriedali obrovské horúčavy a začala som nadobúdať pocit, že sa na stupnici praženia svojvoľne presuniem do neželane vysokej úrovne. Rozhodla som sa neriskovať takúto skazu a v úvode júna som zamierila schladiť sa k Jadranskému moru.

Dovolenka v Chorvátsku = dobrá voľba

Boli to super dni. Za cieľ svojej cesty som si vybrala malebnú Crikvenicu, ktorá je skôr pokojnejšou lokalitou. Mnohé miesta dýchajú romantikou, cítiť z nich históriu. Kávová kultúra tejto geografickej lokality nedosahuje najvyššie parametre, avšak objavila som aj pekné kaviarničky, v ktorých som našla živnú pôdu pre šírenie osvety.

Miestnym som hovorila napríklad aj o tom, že Caféziu môžu popíjať i večer a ich spánok ostane nenarušený. Netušili o tom, čudovali sa. A poviem vám, že sedieť pri mori, cítiť svieži vánok, pozorovať západ slnka a len tak si kávičkovať, to teda má svoje čaro.

Za pozretie určite stojí aj časť Selce, kde sa dá polebediť v okolí krásneho námestíčka, prípadne sa poprechádzať po tajomných úzkych staromestských uličkách, aké v našich končinách nenájdete. Nuž a doslova povinnou jazdou je aj prechádzka po vyhliadkovej ceste okolo polostrova v centre Kačjak. Vrelo odporúčam.

Maličký prístav v časti Kačjak pri Crikvenici.

Možno ani neviete, že takýto výlet vás vôbec nevyjde draho. Ja som cestovala z Košíc cez Miskolc, obchvatom okolo Budapešti, pozdĺž Balatonu smer Nagykanizsa, ďalej okolo Záhrebu a Karlovaču. Vynikajúce cesty, takmer výlučne diaľnice a dovedna 800 kilometrov, ktoré sa dajú zvládnuť za osem hodín čistej jazdy. Z Bratislavy je to cez Rakúsko ešte omnoho kratšie a rýchlejšie.

Cesta autom do Chorvátska

Niekoľko cenných informácií, respektíve kalkulácií:

  • pri spotrebe 5 litrov na 100 km miniete dovedna (tam a naspäť je to 1 600 km) 80 litrov nafty, čo je pri aktuálnych cenách 96 eur
  • maďarská diaľničná známka na 10 dní v prvej polovici júna vyšla na 3 500 forintov, čo je v prepočte 11 eur
  • v Chorvátsku treba smerom k Crikvenici prejsť od hraničného priechodu Goričan dva platené diaľničné úseky, prvý za 6,50 eur, druhý za 11 eur (tam a naspäť je to 35 eur, platiť sa dá aj v eurách) – kalkulátor poplatkov nájdete TU
  • poistenie osôb a auta (robené v AXE) vyšlo na štyri osoby dovedna 56 eur
  • apartmány v Crikvenici boli v cene od 40 eur (ďalej od pláže), naša „VILA MARA“ (mailový kontakt ksenija.jezovita@gmail.com) priamo na brehu mora bola za 75 eur/noc (v sezóne to bude o pár eur viac). K dispozícii sme mali celé horné poschodie rodinného domu s dvoma samostatnými izbami (3 + 2 postele), kuchyňou, veľkou kúpeľňou a kompletnou výbavou.

Jednoduchou matematikou dospejeme k záveru, že pri štyroch osobách vás takáto dovolenka na týždeň (7 dní, 6 nocí) vyjde na 162 eur na hlavu.

Ceny v Chorvátsku

Na záver vám rada poskytnem aj pohľad na aktuálne ceny v Chorvátsku: prepočet som spravila podľa aktuálneho najčastejšieho kurzu v zmenárňach priamo na mieste, kde za 1 euro dávajú 7,30 kuny.

malé espresso – 7 až 9 kún (0,96e až 1,23e)

pivo – od 15 do 20 kún (2,06e až 2,74e)

pálenky (0,03l) – 10 kún (1,37e)

deci vína – 9 kún (1,23e)

fľašková cola – 17 kún (2,33e)

polievka – 18 až 25 kún (2,47e až 3,43e)

hlavné jedlo – od 50 kún (6,85e)

pizza – margerita od 39 kún (5,34e), ostatné 45 až 65 (6,16e až 8,90e)

palacinky – od 25 kún (3,43e)

Takže šťastnú cestu/sretan put!

V prístave v chorvátskych Selciach, na letnej terase miestnej kaviarne.