Káva s proteínom: Skvelá vec pre športovcov a milovníkov fitnes

Káva s proteínom
Počuli ste už o kombinácii kávy a proteínu? Prečítajte si, aké výhody to prináša…

Káva patrí medzi mimoriadne obľúbené nápoje, ktorým holduje veľká časť populácie. Veď to dobre poznáte; ráno potrebujete nakopnúť, tak si dáte jednu šálku a svet je hneď krajší. Ak patríte medzi vrcholových športovcov, pravdepodobne si stravu spestrujete aj proteínovými doplnkami, ktoré fyzicky unavenému telu dodajú potrebné živiny. Ale čo tak tieto dve veci spojiť?

Či ste nad tým uvažovali alebo nie, nebudeme vás napínať a rovno prezradíme, že káva s proteínom ako hotový produkt skutočne existuje a dostupná je aj na slovenskom trhu. Stačí rýchla objednávka a čoskoro si ju môžete vychutnávať. Táto kombinácia si v celosvetovom meradle získala pomerne značnú popularitu, ktorá naďalej rastie.

Proteín i káva majú mnoho pozitívnych účinkov

Je zrejmé, že pre športovcov je proteín enormne dôležitý. Svalom pomáha rásť, pomáha udržiavať svalovú hmotu, ale okrem toho pomáha aj s regeneráciou. Káva zasa dokáže naštartovať metabolizmus, veľmi rýchlo dodá energiu, zmierni svalovú bolesť a pomôže aj lepšie sa koncentrovať na cvičenie.

Ak teda proteín a kávu zmiešame do jedného celku, získame značné množstvo pozitív. Znie to skvelo, čo vy na to? Na výber máte z dvoch možností: buď si tento nápoj môžete pripraviť sami doma (športovcom odporúčame kávu značky Cafézia, ktorá má mnoho výhod a napríklad sa po nej nerozbúcha srdce), alebo si ho môžete zakúpiť.

Koľko proteínu obsahuje samotná káva?

Takmer žiadny. V zrnkách ako takých je podiel kávy minimálny, podľa Wikipedie ide len o 0,1 gramu na sto gramov, teda o jedno promile. Podľa iných zdrojov môže byť proteínu v káve teoreticky aj viac, ale tých 0,21 až 0,28 gramu na šálku je tak či tak zanedbateľné množstvo.

Ak sa niekto venuje posilňovaniu, prípadne amatérskej kulturistike, potreboval by za deň prijať až dva gramy proteínov, teda bielkovín, na každý kilogram váhy. Kávou si teda príliš nepomôže.

Pochopiteľne, že ak si dáme kávu s mliekom, prípadne latté, tak množstvo proteínu v nej stúpne. V jednom decilitri mlieka je približne 3,4 gramu proteínu, čo však znamená, že ani takto ochutenou kávou žiadne zázraky nespravíme.

Káva nezhoršuje vstrebávanie proteínu

Užívateľom proteínu ide o to, aby sa do tela dostal v čo najväčšej miere – inak povedané, aby ho telo dokázalo absorbovať, respektíve vstrebať. Špekulácie o tom, že káva absorpciu zhoršuje, sa nepotvrdili a nie sú teda založené na pravdivom základe.

Kofeín, ktorý sa nachádza v káve, naopak človeku pomôže nakopnúť a telo či myseľ sa dokáže relatívne rýchlo naštartovať. O jej pozitívnych vlastnostiach sme písali už viackrát, pričom spomínaná Cafézia ich má ešte viac: 13 dôvodov, prečo piť Caféziu.

Pri vlastnej príprave použite vychladenú kávu

Ak ste užívateľmi proteínu, určite ste ho už skúšali aplikovať rôznymi spôsobmi. Buď si ho rozrobíte s vodou alebo s mliekom, ale pridať ho môžete aj k cereáliam, respektíve uprednostňujete ešte inú alternatívu.

Pochopiteľne, že práškový proteín môžete pridať aj do kávy, prípadne kávu skombinovať už s proteínom premiešaným s mliekom. To všetko podľa vlastnej chuti. Treba však upozorniť, že miešanie proteínu s teplou kávou nemusí dopadnúť dobre a preto ju treba najskôr vychladiť.

Nechutí vám káva bez mlieka a cukru?

Mnohí to isto dobre poznáte: keď si dáte čistú kávu, nie je to pre vás to pravé orechové a neviete si ju naplno vychutnať. Potrebujete ju „vylepšiť“ o mlieko či cukor, avšak tým pádom výrazne stúpa počet kalórií, ktoré do tela dostanete a hlavne cukor rozhodne nie je ideálny.

Ak však kávu zmiešate s proteínom, bude vám chutiť aj bez dodatočného cukru. Stačí si vybrať vhodnú príchuť, ktorých je na trhu obrovské množstvo. Určite si nájdete takú, ktorá bude vyhovovať práve vašim chuťovým pohárikom.

Káva s proteínom pomáha zastaviť proces straty svalovej hmoty

Starnutie spôsobuje aj nepríjemnú skutočnosť; človek prichádza o svalovú hmotu a telo ju nahrádza väčším množstvom tuku, čo následne vyvoláva zdravotné komplikácie, vedie k obezite či zvýšeniu krvného tlaku.

Dobrá správa je tá, že vďaka kombinovaniu kávy s proteínom, ale pochopiteľne aj vďaka ideálne nastavenej strave a potrebnému cvičeniu, dokážete odbúravanie svalov spomaliť, prípadne úplne zastaviť alebo dokonca nakopnúť opačný proces, teda „svalotvorbu“.

Určite si však dajte záležať na tom, aby ste stavili na kvalitnú kávu a rovnako aj na kvalitný proteín.

Káva s proteínom pomáha chudnúť

Ako sme písali už vyššie, jednou z pozitívnych vlastností kávy je schopnosť naštartovať metabolizmus a pomôcť tak s chudnutím. Problémy s nadváhou má dnes veľké množstvo ľudí a dať nejaké to kilo dole sa hodí takmer každému.

Káva s proteínom nepomáha len so zrýchlením metabolizmu, no mierne potláča aj chuť do jedla, vďaka čomu prirodzene znížite svoj denný kalorický príjem.

Ak si kávu s proteínom dáte pred cvičením (ideálne 30 až 60 minút), o niečo zvýšite svoj fyzický výkon, čo má automaticky vplyv na množstvo spálených kalórií.

Káva s proteínom pomáha srdcu

Kardiovaskulárne problémy sú dnes časté na celom svete, infarkty pripravia o život obrovské množstvo ľudí. O tom, že káva pomáha znižovať riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb sme už písali, avšak veľmi dobrý je v tomto smere aj proteín.

Štúdia realizovaná v roku 2010 ukázala, že ak si denne dáte 54 gramov srvátkového proteínu (whey protein), znížite množstvo cholesterolu, ktorý sa vo vašom tele nachádza, a to hlavne LDL cholesterolu, pričom ten je hlavným faktorom spôsobujúcim infarkty a iné kardiovaskulárne problémy.

Káva s proteínom sa môže postarať o zníženie krvného tlaku, zlepšenie cirkulácie krvi, o spomalenie odumierania srdcových buniek, ale aj o zníženie množstva zlého cholesterolu. No nedaj si to.

Kde nakupovať?

Pre obstaranie kávy využite eshop bio organickej Cafézie, z hľadiska obstarania proteínov odporúčame eshop GymBeam, nuž a na stránke GymBeamu nájdete aj hotový produkt proteínovej kávy.

Protein Coffee: 75 gramov kofeínu + 25 gramov proteínu

Jedným z výrobcov hotového produktu kávy s proteínom je spoločnosť ProteinPro, ktorá vyrába výrobok s názvom Protein Coffee. Ten je dostupný aj v slovenských eshopoch.

„Je to švédska proteínová káva z pravej arabiky,“ informuje internetová stránka GymBeam. „Je v praktickej forme RTD (ready to drink) nápoja v plechovke, preto je pripravená k okamžitej konzumácii. Každá plechovka obsahuje 75 mg kofeínu a až 25 g bielkovín. Navyše, Protein Coffee je dostupná v dvoch skvelých príchutiach: vanilka a lahodné kapučíno.“

Všetkého veľa škodí

Na záver musíme spomenúť aj známy výraz „všetkého veľa škodí“. Platí to o káve, o proteíne a rovnako aj o ich vzájomnej kombinácii.

Ak by ste si dali veľa kávy, srdce by sa vám poriadne rozbúchalo, mohlo by sa dostaviť sčervenanie či triaška. Nami spomínanej Cafézie by ste mohli vypiť omnoho viac, pretože proti daným vedľajším efektom úspešne bojuje.

Nuž a ak by ste to prehnali s proteínom, mohli by sa dostaviť tráviace ťažkosti, hnačka, plynatosť, ale pokojne aj zápcha a ďalšie nepríjemnosti. Aj preto treba tento produkt užívať s mierou.

BLOG O KÁVE
WEB: blogokave.sk
FACEBOOK: facebook.com/blogokavesk
INSTAGRAM: instagram.com/blogokave

Powered by Cafézia.

Káva s proteínom a Cafézia