Káva v tehotenstve: Koľko kofeínu môžete denne prijať?

Káva v tehotenstve, ilustračná fotografia
Viete o tom, že Cafézia je najvhodnejšia káva pre tehotné a dojčiace ženy?

Rôzne prieskumy ukázali, že za „kávičkárov“ môžeme označiť 70 až 90 percent našej dospelej populácie. K presnému číslu sa ťažko dopracovať, ale realita by sa mala nachádzať niekde v tomto rozmedzí; niekto si dá kávu raz denne, niekto dvakrát, niekto trikrát, niekoho jej chuť zláka len občas a v jej pití nevykazuje žiadnu významnú pravidelnosť.

Ale čo v prípade, ak silná „kávičkárka“ otehotnie? Dokáže sa v pití obmedziť, alebo si nebude vedieť povedať? A čo všetko jej vlastne v prípade pokračovania v pití kávy, respektíve v prijímaní kofeínu, hrozí?

Koľko miligramov kofeínu môže tehotná žena?

„Mnoho tehotných žien sa obáva konzumovania kávy, aj keď by sa im kvôli únave pri prvom tehotenstve, prípadne pri držaní kroku s aktívnym batoľaťom pri súčasnom čakaní ďalšieho potomka, tak zišla,“ píše stránka todaysparent.com, ktorá sa ďalej zamýšľa aj nad tým, čo kofeín s očakávaným prírastkom vlastne spraví.

„Tu je oficiálna odpoveď: kofeín je spájaný s nízkou váhou dieťaťa pri narodení a keďže dokáže prejsť placentou, spoločnosť Health Canada tehotným ženám neodporúča spotrebovať viac, ako 300 miligramov kofeínu denne,“ konštatuje skôr spomínaná stránka, pričom mnohé ďalšie zdroje odporúčajú tehotným ženám „stlačiť“ množstvo kofeínu až k hranici 200 miligramov za deň.

Všeobecne sa hovorí o tom, že budúca matka môže vypiť dve šálky denne, avšak nie je šálka ako šálka a výpočet množstva kofeínu nie je práve najjednoduchší. Tabuľku, ktorá by vám mohla pomôcť, prikladáme na konci článku.

Cafézia ako vhodná alternatíva

Ak ste tehotná, respektíve dojčiaca žena, a hľadáte najvhodnejšiu kávu, ktorú by ste mohli v tomto období svojho života piť, riešením je Cafézia. Tá funguje vďaka trom bylinám (yzop lekársky, lipkavec marinkový a yerba maté) inak, ako ostatné kávy a na tehotné či dojčiace ženy nemá také negatívne účinky.

„Tri spomínané byliny prirodzene moderujú a spomaľujú metabolizovanie kofeínu,“ povedal autor kávy Cafézia, doktor Tomáš Dobránsky. „Robia to tak, že neovplyvňujú ďalšie charakteristické vlastnosti dobrej kávy, len znižujú alebo úplne odstraňujú negatívne účinky kofeínu na ľudský organizmus.“ (Viac si prečítajte tu!)

Na to, aby ste vedeli, koľko kávy môžete denne vypiť, je potrebné vedieť množstvo kofeínu, ktoré v nej bude. Jeho presné určenie však nie je jednoduché: závisí to od typu kávy i od spôsobu prípravy a všetky nižšie uvedené hodnoty sú preto len orientačné.

Káva v tehotenstve
Ste tehotná a uvažujete o tom, na akú kávu staviť? Tak to ste na našej stránke správne… 🙂

Kávové nápoje:
Espresso (60 ml) – 80 mg
Káva z french pressu (200 ml) – 80 až 130 mg
Filtrovaná káva (200 ml) – 115 až 175 mg
Turecká káva (200 ml) – 160 až 240 mg
Instantná káva (240 ml) – 27 až 173 mg
Latté (240 ml) – 63 až 175 mg
Cappuccino (180 ml) – 24 až 66 mg

Iné nápoje a ďalšie produkty:
Čierny čaj (240 ml) – 14 až 70 mg
Zelený čaj (240 ml) – 32 až 60 mg
Horúca čokoláda alebo kakao (180 ml) – 9 mg
Kofola (330 ml) – 50 mg
Coca-cola (330 ml) – 33 mg
Coca-Cola light (330 ml) – 44 mg
Red Bull (250 ml) – 79 mg
Tabuľka čokolády (50g) – 9 mg
Tabuľka tmavej čokolády (50g) – 31 mg.