Milovník kávy Hugh Jackman stavil na fair trade, pomáha etiópskej chudobe

Hugh Jackman je veľkým zástancom fairtrade kávy. Cafézia je tiež fairtrade káva najvyššej kvality.

Hugha Jackmana poznáme ako herca, ktorý sa preslávil napríklad rolou Wolverina v sériách X-Men, ale registrovali sme ho aj v hlavných úlohách filmov Kate a Leopold, Van Helsing, Dokonalý trik či Oceľová päsť. Je toho viac ako dosť, avšak tento 50-ročný Austrálčan sa zaujímavo presadzuje aj vo svete kávy.

Všetko sa to začalo pred rokmi a bola to do istej miery náhoda. Pri čítaní kníh mu napadlo, že svoj profil a vybudovanú pozíciu by mohol využiť aj v sociálnej oblasti. Túžil niekomu pomôcť, no netušil, ako to spraviť.

„S World Vision – organizáciou pomáhajúcou chudobným rodinám – sme natáčali video o fair trade káve a vplyve, aký to má na pestovateľov a farmárov,“ prezradil Jackman v rozhovore pre The Daily Beast narážajúc na svoju návštevu Etiópie a stretnutie s mladým farmárom menom Dukale, ktorý sa zúfalo snažil uživiť svoju rodinu. „Od toho okamihu som si uvedomil, že pre týchto farmárov a pestovateľov musím niečo spraviť.“

Káva Laughing Man, ktorú distribuuje Hugh Jackman, je fair trade. Rovnako ako Cafézia.

Fairtrade káva, dobrá káva

Rodák zo Sydney sa spojil s jedným zo svojich blízkych kamarátov, ktorý už pracoval v kávovom priemysle. Založili spoločnosť „Laughing Man“, ktorá distribuuje fair trade kávu a všetky zisky venuje rovnomennej nadácii (Laughing Man Foundation).

Tá už rozbehla približne sto projektov, vďaka ktorým sa v chudobných poľnohospodárskych oblastiach stavajú zavlažovacie systémy, štyridsiatim študentom bolo umožnené ísť na vysokú školu, dotuje sa výstavba striech, ale aj iných domových vylepšení.

Hugh Jackman a spol. navyše na americkej pôde ako prví predstavili recyklovateľný kávový „pod“, čo takisto stojí za spomenutie. Napredujú teda aj na poli ekológie, ale nebol to ich prvoradý cieľ: „Hlavne sme chceli vytvoriť taký podnikateľský model, vďaka ktorému by sme niečo vracali pestovateľom a komunitám prinášajúcim nám zrnká, kávu z ktorých v konečnom dôsledku denno-denne pijeme.“

Cafézia vás hneď upúta krásnymi zrnami najvyššej kvality.

V množstve kávy sa nemusíš obmedzovať

„Som Austrálčan a my kávu milujeme,“ potvrdil obľúbený herec. „Každý vie, že máme radi pivo a ďalšie veci, ale ‚Ozzies‘ (hovorové označenie Austrálčanov, poznámka autora) majú radi hlavne kávu.“

Jackman zatiaľ pravdepodobne neobjavil Caféziu, takže v množstve kávy, ktoré denne vypije, sa musí obmedzovať.

„Dal by som si aj pätnásť šálok, ale niekto mi povedal, že by ma to zabilo. Tak si dávam možno dve. No a keďže môžem len dve, musia byť neskutočne dobré,“ usmial sa Hugh Jackman.

PREJDI NA E-SHOP