Plogging ako nový fenomén: Šport a ekológia v jednom

Plogging: kombinácia behu a zbierania odpadkov
Počuli ste už o ploggingu? Ide o kombináciu slov „jogging“ a „plocka upp“, ale viac sa už dozviete v našom článku.

Počuli ste už o ploggingu? V poslednej dobe sa toto slovo objavuje čoraz častejšie, ale pre široké masy je naďalej veľkou neznámou. Ide pritom o spojenie príjemného s užitočným; inak povedané, o beh kombinovaný so zberom odpadkov.

V Cafézii si na ekológii a zelenom prístupe dávame záležať, obaly našej kávy sú z biodegradovateľného materiálu, ktorý by sa vo voľnej prírode do štyroch rokov celkom rozložil, nuž a na rovnakom základe sú postavené aj poháriky, v ktorých od nás kávu dostávate na rôznych akciách.

Aj preto sa nám plogging veľmi zapáčil a vyskúšať sme si ho boli už pred niekoľkými týždňami. Počas nedávneho víkendu sme ho na tímovom turistickom brainstormingu realizovali aj v inovatívnej „pešej“ forme.

Čo je to plogging?

„Tento netradičný šport vznikol približne v roku 2016 vo Švédsku,“ povedala pre stránku Cafézie riaditeľka pre komunikáciu a marketing bratislavskej spoločnosti ENVI-PAK Katarína Kretter, ktorá má s ploggingom viacero skúseností. „Názov je kombináciou anglického slova „jogging“, teda beh a „plocka upp“, čo vo švédčine znamená zdvihnúť. Novú bežeckú disciplínu vymyslel švédsky environmentalista Erik Ahlström.“

Veľmi zaujímavé sú aj nasledujúce informácie: „Pri ploggingu človek spáli približne 288 kalórií, čo je až o 50 viac, ako pri klasickom behu. Môže za to zapájanie svalov pri zohýbaní sa po odpad, no aj námaha pri nosení plných vriec, či časté zmeny smeru behu. Na Slovensku sme zaregistrovali túto kombináciu športu a pomoci životnému prostrediu tento rok. Keďže sa v spoločnosti ENVI – PAK zaoberáme zabezpečovaním triedeného zberu a vzdelávaním o ňom, nezostali sme pri organizácii podujatí len pri zbieraní odpadu.“

Tri akcie = pol tony vyzbieraného odpadu

Spomínaná spoločnosť zorganizovala už celkovo tri podujatia ploggingu, ktoré sa konali v Bratislave, Nitre a v Trnave. „Odpad účastníci zbierali v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, v lesoparku Borina v nitrianskej mestskej časti Klokočina a v okolí Trnavských rybníkov. Trasy mali od 3,5 do 5 kilometrov,“ prezradila Kretter v ďalšej fáze rozhovoru.

„Plogging bol úspešný, dohromady naň v rámci podujatia Naše mesto prišlo 140 účastníkov. Najviac, 78 z nich, bežalo v Bratislave. Výsledná hmotnosť všetkých vriec nás prekvapila. Celkovo sa nám podarilo vyzbierať takmer pol tony odpadu. Najviac v Bratislave – 232 kg, za ktorou nasledovala Nitra s 211 kilami. Na záver súťaže nechýbala ani edukačná časť. Po odvážení vriec sme všetok vyzbieraný odpad vytriedili. Ak teda niekto pred začiatkom behu nevedel, ako správne triediť, teraz to už určite vie.“

Plogging: Aktivita vhodná pre každú obec či mesto

„To však nie je všetko. Do budúcnosti pripravíme viacero podujatí, ktorých cieľom je krajšie a zdravšie životné prostredie. Nechcem však vopred prezrádzať podrobnosti. Boli by sme však radi, ak by sme boli inšpiráciou i pre ostatných. Takéto podujatie nevyžaduje zložitú organizáciu a dá sa uskutočniť, hádam, v každej obci či meste na Slovensku. Výsledkom bude nielen radosť z pohybu, ale aj pocit prospešnej práce pre okolie,“ skonštatovala Katarína Kretter.

*****

Skúsenosti s ploggingom už majú aj vo východnej časti našej krajiny, kde za týmito snahami stojí športovec Radovan Lukáč; bývalý vodný pólista a dokonca účastník olympijských hier. V lesoch v okolí Košíc začal pri bežeckých tréningoch so zbieraním odpadkov už pred niekoľkými rokmi, pričom ani nevedel, že táto aktivita neskôr dostane označenie „plogging“.

Keď vládne masová ľahostajnosť ľudí k prírode…

„Bolo to vo chvíľach, keď som sa začal seriózne pripravovať na triatlony a na súťaže Ironman,“ povedal pre stránku Cafézie. „Uvedomoval som si narastajúce znečistenie prírody a zároveň masovú ľahostajnosť ľudí k nej. Oficiálnu komunitu ploggingu som napokon založil vo februári 2019 po mojom príchode z Nového Zélandu. Prístup spoločnosti k ekológii v tejto krajine bol pre mňa poslednou inšpiráciou. Potom už nebol problém získať prvých nadšencov z našej tréningovej skupiny a košického triatlonového klubu.“

Lukáč je rád, že jeho myšlienka sa postupom času dostáva do čoraz širšej verejnosti: „Vyzerá to tak, že sa nám celkom dobre darí zdieľať naše nadšenie a postupne sa pridávajú ďalší a ďalší ľudia, dokonca aj nebežci. Celkom sa nám podarilo vyčistiť trať podujatia ‚Beh na vežu‘, nedávno to boli bežecké chodníky a čierna skládka pri Lesoparku Furča na známom košickom sídlisku. Naši ľudia pravidelne behajú aj smer Bankov a Jahodná.“

Plogging prináša príjemný pocit a zadosťučinenie

„Za úspech považujem každé jedno vyzbierané vrece, ale aj každú PET fľašu či plechovku, ktorú z lesného chodníka premiestnime do správneho kontajnera. Môžem prezradiť, že pripravujeme ďalšiu akciu pod Vyhliadkovou vežou a blíži sa aj Medzinárodný maratón mieru, čo tradične vyvoláva zvýšený záujem bežcov. Rozhodne teda pribudnú aj ďalšie akcie,“ ubezpečil nás nadšený športovec.

Košickí ploggeri založili facebookovú stránku „Plogging Košice“, ku ktorej, veríme, postupom času pribudnú aj ďalšie v iných lokalitách našej krajiny. Zatiaľ sme na ne nenaďabili. „Garantujem, že okrem kvalitného tréningu ostane človeku na duši veľmi príjemný pocit a zadosťučinenie,“ dodal Radovan Lukáč.

Srdcia nás, zamestnancov Cafézie, takisto silne bijú pre ekológiu a aj preto sme sa rozhodli tento šport takto verejne podporiť. Nuž a bežcov prídeme na niektorú z blížiacich akcií ponúknuť aj našou kávou. Ploggingu zdar!

KÁVA A KÁVOVAR ZADARMO